Arama Motoru Sonuçları Sayfası – Search Engine Results Page (SERP) Nedir?

Arama motoruna dair bilinmesi gereken en önemli kavramlardan biri, arama motoru sonuçları sayfasıdır. Bu kavrama hakim olmak, pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Arama Motoru Kavramı

Günümüz dünyasında arama motoru oldukça önemli bir noktada konumlanmış durumdadır. İnternet ağının yaygınlaşmış olması genç, yaşlı, kadın, erkek, öğrenci ya da çalışan fark etmeksizin herkesin arama motoru kullanmasına olanak sağlamıştır.

Arama motoru sayesinde bireyler ulaşmak istedikleri bir bilgi ya da hizmete saniyeler içerisinde ulaşabilmektedir. Üstelik arama motoru üzerinden aranan tek bir kelimede dahi binlerce farklı sonuç kişinin karşısına çıkmaktadır.

Bilindiği üzere arama motoru üzerinden bir arama yapıldığı zaman pek çok farklı site ekrana sıralanır. Bazı sitelerin her aramada üst sıralarda olduğu, bazı sitelerinse alt sıralarda olduğu görülmektedir. Hatta bazı siteler ikinci, üçüncü ya da sonraki sayfalarda yer almaktadır. Peki, bunun belirleyicisi nedir?

Arama motoru aramalarında üst sıralarda yer almak pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. İnternet kullanımının en büyük avantajı bir hizmeti ya da bir bilgiyi doğru zamanda, doğru yerde, doğru kullanıcı ile buluşturabilme imkanına sahip olmasıdır.

Google Featured Snippet Türleri

Google Featured Snippet Türleri

Aramalarda (SERP)Üst Sıralarda Olmak Önemlidir

Yapılan araştırmalar, internette yapılan bir aramada üst sıralarda yer alan sitelerin bireyler tarafından daha sık tercih edildiğini göstermektedir. Ayrıca üst sıralarda yer alan siteler, kullanıcılar tarafından daha güvenli bulunmaktadır.

Üst sıralarda yer alan siteler aracılığı ile ihtiyacını karşılamış olan kullanıcılar, alt sıralarda ya da sonraki sayfalarda yer alan sitelere tıklamadan aramayı sonlandırmaktadır. Bu durum ise alt sıralarda ve sonraki sayfalarda bulunan sitelerin tıklanma oranının artmamasına neden olmaktadır.

Bahsi geçen tüm bu durumların nedeni, arama motoru sonuçları sayfası ile ilgilidir. Bunu daha iyi anlayabilmek adına, arama motoru sonuçları sayfası nedir sorusunun yanıtını vermek çok daha sağlıklı olacaktır.

Google Serp

Google Serp

Google SERP Nedir?

İngilizcesi “Search Engine Results Page” olan arama motoru sonuçları sayfası, İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan SERP kısaltması olarak da bilinmektedir. Bir kullanıcının Google, Yandex, Yahoo, Bing ya da buna benzer bir arama motoru üzerinden bir kelime aratması durumunda karşısına gelen ve sitelerin sıralandığı sayfa, arama motoru sonuçları sayfasıdır.

Buradan da anlaşılacağı üzere, arama motoru türü ve aranan kelime ya da kelimeler fark etmeksizin, bir kullanıcının arama motorunda yaptığı her bir aramada kişinin karşısına arama motoru sonuçları sayfası olan SERP çıkmaktadır. Kişi, hizmetten yararlanabilmek adında arama motoru sonuçları sayfası üzerinde yer alan sitelerden biri ya da birkaçını tercih etmektedir.

Görüldüğü üzere SERP oldukça önemlidir. Zira SERP kavramını tam olarak içselleştirmeden bir kişinin sitesini ilk sayfada ve üst sıralarda olmasını beklemesi, pek mümkün değildir. Bu nedenle bu kavram kullanıcılardan ziyade site yöneticilerini daha çok ilgilendirmektedir.

Bir internet sitesi kurmuş ancak arama motorundan sitenize dair aramalar yaptığınız halde sitenizi ilk sayfada ve üst sıralarda bulamamış olabilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken, ilk olarak Search Engine Results Page kavramının detaylarını öğrenmektir. Sonrasında ise SEO işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

SEO ile SERP, günümüzde en çok birbiri ile karıştırılan kavramlar arasında yer alır. Hatta çoğunlukla SERP yerine SEO kavramının kullanıldığı görülür. İnternet üzerinde SEO ile ilgili çok sayıda yazı ve video bulunmaktadır. Ancak SERP, pek çok kesim tarafından bilinmemektedir.

Oysa SERP kavramını bilmeden SEO çalışması yapmak, istenmedik sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle yakın gelecekteki plan ve hedefleriniz arasında SEO çalışması yapmak varsa ilk olarak SERP kavramını öğrenmeli ve içselleştirmelisiniz.

Google Serp SEO Çalışmaları

Google Serp SEO Çalışmaları

Google SERP Optimizasyonu

Herhangi bir tarayıcı üzerinden, herhangi bir arama yapıldığı zaman kişinin karşısına çıkan sonuç sayfası arama motoru sonuçları sayfası iken arama motoru sonuçları sayfasında üst sıralarda yer alabilmek için yapılan çalışmaların tamamına ise SEO adı verilmektedir. Bu nedenle SEO çalışması yapmadan önce arama motoru sonuçları sayfası optimizasyonu yapmak gerekmektedir.

Arama motoru sonuçları sayfası optimizasyonu, birkaç işlemden oluşmaktadır. Buraya dair bilmeniz ve ilk dikkat etmeniz gereken, doğru yazı başlığı seçmektir. 70 karakteri geçmeden, etkili ve ilgili bir yazı başlığınız olmalıdır.

SERP optimizasyonuna dair bilmeniz gereken bir diğer önemli husus ise kalıcı bağlantı ayarları kullanmaktır. Sitenizin kurulum aşamasında eğer kalıcı bağlantı ayarları kullanma başarısı gösterirseniz sağlıklı bir şekilde SERP optimizasyonu yapmış olur ve SEO çalışmalarına geçebilirsiniz.

Google Paid ads and Serp

Google Paid ads and Serp

cihatmuratyuksel.com adresinin SERP sonuçları için tıklayınız.