İnternet üzerinden yapılan ürün veya hizmet pazarlamasının büyümesindeki artış hızıyla beraber Google reklamlarına olan talep arıyor. Google’ın tıklama-başı-maliyete dayanan ücretlendirme uyguladığı bir reklam programı olan Google Ads 2000’li yıllarda faaliyet göstermeye başlamıştır.

Son yıllarda popülerliği iyice artmış olup şu an aktif olarak 1 Milyondan fazla kullanıcı olan bir sistemdir. İşletmelerin Google üzerinden reklam vermesiyle beraber ürünlerin ve hizmetlerin satış hızı da artmıştır. “Google Ads nedir? kısa terim nedir?” gibi bir soruyu soruyorsanız, kısaca Google Ads’ın reklam verme sistemi olduğu söylenebilir.

ADS Nedir?

Google Adwords’te Reklam Grubu Ne Anlama Gelir?

Bir reklam grubu, bir anahtar kelimeyi hedefleyen bir veya daha fazla reklamdan oluşur. Reklamınız, reklam grubundaki anahtar kelimeler yardımıyla tetiklendiğinde verilecek bir teklif ya da fiyat belirliyorsunuz. Buna, tıklama başına maliyet (TBM) veya bin gösterim başına maliyet (BGBM) denir. Reklam grubunda bulunan anahtar kelimeler veya yerleşimler için tek tek de fiyat belirleme şansınız bulunuyor.

Google Adwords için Tıklama Terimi Ne Anlama Gelir?

Tıklama bir internet kullanıcısı reklamınızı gördüğünde reklamınızın başlığına tıklayarak web sitenize girdiğinde gerçekleşen bir eylemdir.

Google Ads Optimizasyonu

Google Ads Gösterim Ne Anlama Gelir?

Rapor edilen istatistiklerinizde “Göster” kısaltmasıyla birlikte görebileceğiniz verilen reklamın “gösterim” sayısı görülebilir. Gösterim sayısı o reklamın Google’da veya Google Ağındaki diğer sitelerde ne kadar gösterildiğini size sunar.

Google ADS’te Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler, belirli bir reklam grubu için oluşturulmakla beraber ürün veya hizmet reklamlarınızı potansiyel müşterilerinize göstermek için kullanılır.

Google Adwords Tıklama Başına Maliyet

Google ADS’teki Kampanya Ne Anlama Gelir?

Google ADS’in sunduğu kampanyalar hizmeti, reklamını yapmak istediğiniz ürünlere ya da hizmetlere bir yapı kazandırır. Belirli bir kampanyanın içindeki reklamlar aynı günlük bütçeyi, dil ve yer hedefleme sistemini ve bitiş tarihlerini kullanıyor. Her kampanyada, bir ya da birden daha fazla şekilde reklam grupları oluşturulabilir. Herhangi kampanya, “sehpa ürünleri” gibi bir ürün sınıfını temsil edebilir.

Google AdWords’te Kullanılan Günlük Bütçe Nedir?

Günlük bütçe, belirli bir AdWords kampanyası için günlük olarak harcamayı belirlediğiniz tutardır. Google AdWords, verdiğiniz reklamları günlük bütçenizi aşmayacak şekilde olabildiğince sık göstermeyi hedefler. Günlük olarak belirlenen bitçe limitine ulaşıldığında, verdiğiniz reklamların o gün için gösterilmesi durdurulacaktır.

Google AdWords’te günlük bütçeniz olarak belirlediğiniz tutardan %20 daha fazla harcama yaparak özel olarak belirlediğiniz herhangi bir günde yapılacak olan reklamların daha fazla ve sık yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kalite Puanı Ne Anlama Gelir ve Kaç Çeşittir?

Kalite Puanı, reklamınızın, anahtar kelimenizin veya web sayfanızın birbiri ile olan alakasının bir ölçümüdür. Kalite Puanları, Google’daki kullanıcılara yalnızca en alakalı reklamların gösterilmesine katkıda bulunur. Tüm kampanyalarınızda geçerli olabilecek farklı türler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Reklamlar Google’da ve arama ağında gösterildiğinde kullanılan anahtar kelimeler
 • Reklamlar içerik ağında gösterildiğinde gözüken reklamlar
 • Mobil platformlarda gösterilen reklamlar

  Bu Kalite Puanı türleri sizin reklamınızı öne çıkarmaya yardımcı olacak olan etkenlerdir.

  Google Adwords (ADS) terimleri ve anlamları

  Anahtar Kelimelerin Google ve Arama Ağındaki Kalite Puanı ve Bu Puanın Etkilediği Şeyler

  Anahtar kelimelerinizin her birine bir Kalite Puanı veriliyor. Bu kalite puanı birçok etken kullanılarak hesaplanır. Anahtar kelimenizin reklam grubunuzla ve kullanıcının arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğuna göre belirlenir. Bir anahtar kelimenin Kalite Puanı yüksek olduğu kadar tıklama başına maliyeti de o kadar düşük olur. Ayrıca kalite puanının yüksekliği arttıkça reklam konumu da kalite puanı kadar iyi olur. Anahtar kelime Kalite Puanlarının etkilediği bazı şeyler vardır:

  • Anahtar kelimelerinizin tıklama başına maliyetleri (TBM)
  • Hesabınızda gördüğünüz ilk sayfa teklifi tutarları
  • Reklam sıralamanızın ne kadar yüksek olduğu

  Bu kalite puanları reklamınızın ücretini ve görüntülenme sıklığını belirleyecektir.

  Reklamların İçerik Ağındaki Kalite Puanı ve Etkilediği Şeyler

  Anahtar kelimelerinize atandığı gibi reklamlarınızın her birine de bir Kalite Puanı atanır. Bu kalite puanı ise reklamınızın Google ağındaki belirli bir sayfayla ne kadar alakalı olduğunu belirler. Reklam Kalite Puanlarının etkilediği şeyler şu şekildedir:

  • Verdiğiniz reklamın reklam açık artırmasına girmeye uygun olması
  • İnternet sitelerindeki yerleşimlerde reklam sıralamanızın ne kadar yüksek olacağı

  Unutmayın ki bir reklamın Kalite Puanı ne kadar yüksek olursa bir sayfada görünme olasılığı o oranda yüksek, konumu da o oranda güzel olur.