Web günümüz zamanında oldukça büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Bunun için otomatik arama motorları büyüme karşısında yetersiz kalmaktadır. Bu büyümeye ayak uydurmak biraz zor. Bunun için DMOZ gibi açık dizin siteleri gelişme imkanı elde etmiş oluyor. Şimdi DMOZ nedir, DMOZ’A site nasıl eklenir, DMOZ da dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verelim.

 

DMOZ Nedir?

DMOZ bir açık dizin projesi olarak karşımıza çıkar. Bu projeye açık dizin denilmesinin sebebi herhangi bir ücret ile girilmemesi ve tamamen insanların gönüllü olarak burada bulunurlar. Gönüllü birtakım editörler tarafından Web sitelerinin konularına göre incelenip yayınlandığı bir internet dizinidir. Kalitesiz, yasa dışı sitelerin yayınlanmasına izin kesinlikle verilmez. Bu projenin asıl sahibi ise netscape.

 

Dmoz'a nasıl site eklenir?

 

DMOZ’A Site Ekleme Adımları?

DMOZ‘A site eklerken sitenizin konusuna göre en doğru kategori seçilmeli. sitenizi sadece bir kez kaydettirin. DMOZ’UN en uzun bekleme süresi 1 yıl kadardır. Ama sizler yine de 2 ay kadar sürede sonuç alamamış olursanız sitenizi tekrar gönderin. Tekrar gönderdiğinizde farklı kategoriler denemeyim çünkü SPAM olarak algılanır.

Orada bulunan adres bölümüne adresinizi yazın. Açıklama bölümüne sitenizi öven abartılı cümlelerden kaçının, sitenizi normal bir üslupta açıklayabilirsiniz. Ve sonrasında mutlaka sitenizin tüm bölümlerinin çalışır durumda olup olmadığına bakın ve aynı zamanda içeriğinizin özgünlüğü DMOZ’A kayıtta sizlere yardımcı olur.

 

Google SEO için DMOZ faydalı mı?

 

DMOZ’A Site Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve İpuçları?

DMOZ’A site eklerken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır ve bu kurallar DMOZ’A başarılı bir şekilde site eklemenizde sizlere yardımcı olur.

  • Öncelikle sürekli kesintiye uğrayan bir site ile başvuru yapmayın.
  • DMOZ da kayıtlı olan aynı içerik barındıran bir site ile başvuru yapmayın.
  • Sitenizin özgün olmasına dikkat edin, aynı zamanda bilgi verici olması önemlidir. Yönlendirilmiş site adresleri ile başvuru yapmayın, açıklama kısmına HTML ve fazladan link eklemeyin.
  • İmla hatalarına dikkat edin.
  • Açıklama kısmında başlığı tekrar etmeyin
  • Kişisel görüşlerinizi ve şahsi fikirlerinizi eklemeyin
  • Site ekleme formunu aynı link için birden fazla göndermeyin, bilinmeyen kısaltmalar yapmaktan kaçının.