Canonical Nedir?

SEO Web sitelerinde içerikler çoğalmaya başladıkça içeriğin diğer içeriklerden farklılaştırılması zorlaşır. Zaman zaman bir birinin aynısı içeriklere sahip gönderiler oluşur. “Duplicate Content” adı verilen bu durum söz konusu olduğunda imdadımıza “Canonical Etiketi” yetişir.

Canonical Nasıl Kullanılır?

Canonical etiketi kullanımı aşağıdaki gibidir:

<link rel=”canonical” href=”https://cihatmuratyuksel.com/kategori”/>

Canonical Nerede Kullanılır?

Web sitelerinin kaynak kodlarında belirli kalıplar mevcuttur. Hemen her websitesinde bulunması gereken kod yapısı şu şekilde örneklendirilebilir:

<html>
<head> (Tarayıcı ve Google SEO kriterlerinin eklendiği alan)
<--- Canonical bu alana eklenmektedir. --->
</head>
<body>
( Görsel olarak görünen içeriklerin eklendiği alan )
</body>
</html>
Canonical Kullanımı

Meta etiketlerinde Canonical kullanımı örneği;

 

Canonical URL nasıl kullanılır?

Canonical URL nasıl kullanılır?

Listeleme sayfalarında Canonical Kullanımı

İçerik listeleme yapısındaki (blog ve kategori) sayfaları için Canonical etiketini kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Google tarafından pages yapınızın numerik olarak devamının geleceğini Google tarafına bildirmeninde bir yoludur Canonical. Önce-Şimdi-Sonra şeklinde 3 dalda işlem yapılması gerekmektedir.

<link rel=”prev” href=”https://cihatmuratyuksel.com/cat/page4/” /> 
<link rel=”canonical” href=”https://cihatmuratyuksel.com/cat/page5/” /> 
<link rel=”next” href=”https://cihatmuratyuksel.com/cat/page6/” />

Duplicate Content (Kopya İçerik) Canonical Kullanımı

Birbirinin aynısı olan sayfaların duplicate yapıları bir birinden farklı olmalıdır. Bu doğrultuda birinden birini elemeliyiz. Eğer iki sayfanında aktif olarak yayınlanması isteniyor ise bir sayfanın canonicalının diğer sayfanın url i olması gerekir. Bu şekilde tüm site içerisinde index ve sıralama alan sayfaların duplicate içeriklerine çözüm üretmiş olabiliriz. Kopya sayfalarda mühim olan her zaman içerik kaldırmak veyahut bir sayfada iki içeriği toplamaktır. Silinen sayfayı ise 301 redirect yönlendirmesi ile yeni url e yönlendirmektir. Fakat bu durum işleme alınamıyorsa veyahut alınana kadar zaman geçecek ise, canonical ile çözüm üretilip sancısız şekilde süreci yürütebilirsiniz?